Geneza powstania logo parafii

Logo to z reguły prosty symbol i krótki napis, więc jego stworzenie wydaje się łatwe. Ale to właśnie ta ograniczona i zwięzła forma sprawia, że praca nad tym elementem jest bardzo wymagająca. W grę wchodzi łączenie różnych komunikatów, wartości oraz skojarzeń i szukanie dla nich wspólnego mianownika.

Logo najczęściej składa się z sygnetu (znaku graficznego) i logotypu (składającego się z fontu wybranego kroju pisma). Pierwszym etapem prac nad przygotowaniem loga było opracowanie sygnetu, w skład którego wchodzić miała korona cierniowa. Z założenia miała być czytelna zarówno w dużym jak i w małym formacie. By po zmniejszeniu jej do wielkości porównywalnej do znaczka pocztowego jej najcieńszy z elementów wciąż pozostawał czytelny. Należało opracować taką jej formę graficzną, by bez problemu wpisać w nią serce.

Zbyt ilustracyjne formy przedstawienia serca nie nadawały się do zastosowania ich jako sygnetu w logo, gdyż po przeskalowaniu ich zatraciły swoją czytelność. Z tego względu forma graficzna serca została uproszczona, a grubość linii, które je tworzą zbliżona do grubości linii wybranej korony cierniowej. Korona i serce otrzymały scaloną formę dzięki rozchodzącym się promieniście liniom, budującym wrażenie dynamiki. Komunikują one energię oraz siłę, symbolizują światło.

W efekcie czego powstało kilka projektów loga. Zastosowany w projekcie font to Lato – czyli polski sukces na skalę światową. O tym jak oddziałuje dopasowana czcionka świadczy choćby charakterystyczny krój liter księgarni Empik. Właściwie nazwa nie musi pojawić się w treści, aby było wiadomo, że chodzi o produkt powiązany z największą w Polsce siecią sprzedaży książek, wydawnictw muzycznych, prasy, etc. Rozpoznajemy księgarnię bo rozpoznajemy font. Krój liter Empiku opracował nie kto inny, jak właśnie Łukasz Dziedzic, który jest autorem tego kroju.

Ostatecznie dopracowane w formie logo otrzymało dominantę kolorystyczną – będącą symbolem krwawiącego serca Matki Boskiej Królowej Męczenników. Dzięki zastosowaniu kolorystyki symbolu, udało się uniknąć dosłowności w ukazaniu krwawiącego serca, co pozwoliło zachować prosty i jasny przekaz w eleganckiej, nowoczesnej stylistyce.

Zapisz