Kochane Dzieci.

W Środę 14 lutego, w święto św. Walentego – Patrona Zakochanych, przypada w tym roku Środa Popielcowa która rozpoczyna w Kościele Okres Wielkiego Postu, czasu umartwienia, pokuty i postu. Jest piękne połączenie dwóch ważnych w życiu każdego człowieka wartości: Miłości i Pokuty. Jeżeli kogoś kocham, to chcę być blisko niego, usiąść u jego stópek, jak Maria, która siadła u nóg Pana Jezusa i przysłuchiwała się Jego mowie (Łk 10,38-42). A poświęcenie swojego czasu drugiej osobie, to zarazem okazanie jej mojej miłości ale też i dużego wysiłku, czyli pokuty. Jak można okazać miłość osobom które cierpią?  Nie tylko w czynach materialnych, ale też w czynach duchowych: solidarność z cierpiącymi, modlitwa za nich, mówienie o ich cierpieniu innym, itp.

Zapraszam wszystkie Dzieci do udziału w spotkaniu z Jezusem zmierzającym drogą krzyżową (drogą cierpienia życiowego wielu dzieci na całym świecie). Będziemy spotykać się z Jezusem w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 16.30 w naszym cudownym kościele. W każdy piątek będziemy spotykać się z Jezusem w wybranych fragmentach (stacjach) Jego drogi krzyżowej, które dzieci będą wnosić przed ołtarz i prowadzić rozważania. Formy rozważań pozostawiam dzieciom do wyboru: może to być prezentacja zdjęć które dzieci znajdą w Internecie i opiszą je; może to być list skierowany do cierpiącego kolegi czy też koleżanki których ostatnio dotknęło cierpienie; może to być namalowany obraz, ułożony wiersz czy zaśpiewana piosenka… Zdjęcia, wiersze, obrazy będą prezentowane na wystawie w kościele. Najpiękniejsze dzieła wybiorą Parafianie i zgłoszą do nagrody.

W poszczególne piątki będziemy rozważali stacje drogi krzyżowej:

 • 16 lutego od I do V;
 • 23 lutego od VI do X;
 • 02 marca od XI do XIV;
 • 09 marca od I do V;
 • 16 marca od VI do X;
 • 23 marca od XI do XIV.

 Warto też Drogie Dzieci podjąć postanowienia. Może między innymi takie:

 1. Panie Jezu, pomóż mi, proszę, żebym nie osądzał moich kolegów, koleżanek i innych ludzi. Naucz mnie mówić o innych z przyjaźnią i życzliwością.
 2. Panie Jezu, pomóż mi podejmować wysiłek, a nawet cierpieć dla kogoś, kto tego potrzebuje, żeby stać się lepszym człowiekiem. Ty wycierpiałeś przecież dużo więcej.
 3. Panie Jezu, wiem, że za mało Cię kocham, a przez to za słabo kocham innych ludzi. To dlatego czasem brakuje mi siły i wytrwałości. Ale z Tobą wszystko mogę.
 4. Panie Jezu, proszę pomóż mi pocieszać i wspierać tych, których kocham. Zwłaszcza wtedy, gdy bardzo cierpią.
 5. Panie Jezu, proszę pomóż mi widzieć Ciebie w każdym człowieku. Naucz mnie pomagać moim bliskim oraz kolegom i koleżankom nawet wtedy, gdy mi się trochę nie chce albo gdy nie wierzę, że potrafię dobrze pomóc.
 6. Panie Jezu, modlę się o to, żebym był odważnym dzieckiem, które broni ludzi skrzywdzonych i wyśmianych. I żebym ciągle był zapatrzony w Twoją twarz, która patrzy na mnie z miłością.
 7. Panie Jezu, pomóż mi szybko powstawać, gdy poddam się lenistwu, zazdrości albo zniechęceniu. Daj mi mądrość, żebym nie robił tego, co łatwe czy przyjemne ale to, co mądre i wartościowe.
 8. Panie Jezu, ja często współczuję Tobie i innym ludziom w ich cierpieniach, ale rzadko zastanawiam się nad tym, ile razy przeze mnie ktoś płakał. Ja nie jestem jeszcze kimś świętym. Czasem o tym zapominam i myślę, że już nie muszę się zmieniać. Proszę, pomóż mi wyczulić moje sumienie.
 9. Panie Jezu, nie chcę nigdy wystawiać innych ludzi na pośmiewisko, a jednak często zachowuję się jak żołnierze pod Twoim krzyżem. Tak postępuję na przykład wtedy, gdy plotkuję, kogoś osądzam albo wyśmiewam się z czyichś słabości. Chcę teraz powiedzieć Tobie, Jezu, i tym ludziom tylko jedno: przepraszam.
 10. Panie Jezu, jest mi bardzo smutno, że aż tak okropnie przeze mnie cierpiałeś. Przypominaj mi o tym za każdym razem, gdy chcę zrobić coś złego i komuś sprawić przykrość. Przecież wtedy wbijam kolejny gwóźdź w Twoje ręce i nogi.
 11. Panie Jezu, często pytam Ciebie o to, dlaczego ludzie umierają? Czemu chorują? Dlaczego jest tyle wojen i prześladowań? Gdy myślę o Twojej śmierci na krzyżu, to odwołuję wszystkie moje pytania, bo Ty jesteś odpowiedzią, a Ja Tobie ufam.
 12. Panie Jezu, kiedy nie potrafię poradzić sobie z cierpieniem i smutkiem, to przypominaj mi, że kiedyś przyjdzie czas zdjęcia z krzyża. Pomóż mi być pamiętać, że najstraszniejsze cierpienie jest wtedy, gdy odchodzę od Ciebie.

Serdecznie zapraszam wszystkie Dzieci i do zobaczenia w kościele na spotkaniu z Jezusem! Wasz proboszcz – ks. Czesław Kustra.