Jako „wotum wdzięczności” dla Patronki naszej Wspólnoty Parafialnej – Matki Bożej Królowej Męczenników Polskich, wprowadzamy na stałe w każdą sobotę o godz. 08.00 Mszę św. ku Jej czci. Będziemy dziękować Najświętszej Maryi Pannie za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę nad nami.
Wotum wdzięczności to najczęściej religijny dar składany w określonej intencji lub jako dowód wdzięczności, zazwyczaj w sanktuariach i kościołach lub w miejscach pielgrzymek. Najpiękniejszym wotum wdzięczności dla Boga jest nasze serce, miłość do Jezusa Chrystusa Syna Bożego i jego Matki – Najświętszej Maryi Panny.
Bycie wdzięcznym czyni człowieka szczęśliwym, ale nie oznacza wyzbycia się wszystkich pragnień czy ambicji, oznacza tylko to, że doceniasz i widzisz to kim i gdzie jesteś, oraz dziękujesz Bogu i ludziom za to że ich spotkałeś w swoim życiu. A z tym się lepiej czujesz i wiesz co masz w życiu czynić, odnajdujesz sens swojego życia. Odnajdujesz sens swojej wiary w Jezusa Chrystusa Pana i Zbawiciela.
Autor obrazu, znajdującego się w naszym kościele – Matki Bożej Królowej Męczenników Polskich, uczestnik łagrów rosyjskich, pisał:
„… i wreszcie dotarłem do Wilna! Znowu dopadł mnie niepokój. Ten papierek, który uratował mnie na Ukrainie, na Litwie niewiele znaczył, mógł być łatwo rozszyfrowany! Nastał ranek. Wyskoczyłem przy lotnisku na Porubanku i ruszyłem piechotą do miasta. Po lewej stronie drogi było olbrzymie pole, po prawej domki, od drogi oddzielone płotami. W odległości około 400 metrów zobaczyłem dwóch milicjantów, wysokich mężczyzn, idących w moim kierunku. Pomyślałem: teraz już po mnie! Wtedy stał się cud. Dogoniła mnie niewiasta, bez słowa podała koszyk i zaczęła głośno coś opowiadać po litewsku. Litwini minęli nas obojętnie. Kobieta przeszła ze mną jeszcze ze sto metrów i zniknęła nagle, równie tajemniczo, jak się zjawiła (Henryk Siwicki, Z ciemności w ciemność… s. 66).
Inne przykłady:
Sejm Czteroletni podjął uchwałę o wzniesieniu Świątyni Najwyższej Opatrzności jako wyrazu dziękczynienia za ustanowienie konstytucji, a dzień 3 maja stał się świętem. W pierwszą rocznicę uchwały Sejmu Wielkiego, 3 maja 1792 r. posłowie wmurowali kamień węgielny pod budowę świątynię. Ludzie dziękowali więc Matce Bożej za wstawiennictwo u Boga, oraz ludziom – twórcom Konstytucji 3 maja. Cud nad Wisłą. Wojna polsko-bolszewicka obfitowała w wiele operacji wojskowych, które zasługują na ogromne uznanie. Bitwa Warszawska była tak wielkim zwycięstwem, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób naturalny. Polacy zaczęli nazywać je „Cudem nad Wisłą”. Nasi odważni żołnierze, poświęcając własne życie, obronili dopiero co odzyskaną niepodległość. Polscy dowódcy, na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, okazali się wielkimi bohaterami i przywódcami dla swojej armii. Teraz my, wszyscy urodzeni w wolnej Polsce, jesteśmy winni pamięć tym, którzy ją obronili w 1920 roku. Ludzie więc dziękowali Matce Bożej za wstawiennictwo u Boga, znakomitym dowódcom i wojsku Polskiemu.