NABOŻEŃSTWA RÓŻAŃCOWE
MIESIĄC PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM MAKI BOŻEJ RÓŻAŃCOWEJ
Miesiąc październik poświęcony jest Matce Bożej Różańcowej. Zapraszamy dzieci, szczególnie przygotowujące się do przyjęcia I Komunii św. w maju 2025 roku, a także inne dzieci, do modlitwy różańcowej. Różaniec dla dzieci będzie we wtorek, środę i czwartek o godz. 16.30. W czasie nabożeństwa będzie udzielana Komunia św. Nabożeństwa Różańcowe dla młodzieży i dorosłych odbywać się będą od wtorku do piątku włącznie o godz. 17.30. Na zakończenie Nabożeństwa Różańcowego będzie udzielana Komunia św. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy różańcowej. Zachęcamy, by chociaż jedną dziesiątkę Różańca odmawiać w swoich rodzinach, szczególnie prosząc Boga o dar pokoju.
Modlitwę różańcową popularyzowali liczni święci. Św. Stanisław Kostka (+ 1568) prosił, by przy śmierci dano mu do rąk różaniec, bo to najmilsza pamiątka od niebieskiej Matki. Św. Teresa z Avila (+ 1582) jako siedmioletnia dziewczynka z bratem odmawiała różaniec w przydomowym ogrodzie. Św. Karol Boromeusz (+ 1584) był jednym z najżarliwszych propagatorów bractw różańcowych. Św. Filip Nereusz (+ 1595) nawet w nocy nie rozstawał się ze swoim różańcem. Św. Franciszek Salezy (+ 1622) i św. Joanna de Chantal (+ 1541) ślubem zobowiązali się do codziennego odmawiania różańca. Św. Józef Kalasanty (+ 1648), św. Jan de la Salle (+ 1719) i św. Jan Bosko (+ 1888) wprowadzili codzienne odmawianie cząstki różańca świętego nie tylko w swoich rodzinach zakonnych, ale także wśród wychowanków. Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort nosił przy sobie stale u pasa duży różaniec, podobnie św. Alfons Liguori (+ 1787).
Święci papieże Jan XXIII, Paweł VI i Jan Paweł II niejeden raz w swoich publicznych przemówieniach zachęcali wiernych do ukochania tej modlitwy. W 2002 r. św. Jan Paweł II listem Rosarium Virginis Mariae dołączył do różańca także czwartą część – tajemnice światła (chrzest Chrystusa, pierwszy cud w Kanie Galilejskiej, głoszenie Królestwa i wzywanie do nawrócenia, przemienienie na górze Tabor oraz ustanowienie Eucharystii).
Do odmawiania różańca kilkakrotnie wzywała także Matka Boża w czasie swych objawień, m.in. w Lourdes (1858), w La Salette, w Fatimie (1917).
Za odmówienie w całości przynajmniej jednej części różańca (pięciu dziesiątek) w kościele, kaplicy publicznej, w rodzinie, wspólnocie zakonnej czy pobożnym stowarzyszeniu, połączone z rozmyślaniem nad rozważanymi tajemnicami można uzyskać odpust zupełny.