ADWENT – czas przygotowania do uroczystości Narodzenia Jezusa Chrystusa i oczekiwania na powtórne Jego przyjście.
W Niedzielę 01 grudnia 2024 roku rozpoczynamy Nowy Rok Liturgiczny – Adwent. Słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego „adventus”, które oznacza przyjście. Dla starożytnych Rzymian słowo to, oznaczało oficjalny przyjazd cezara. Dla chrześcijan to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Oczekiwanie na przyjście Chrystusa powinno rodzić radość, gdyż jest oczekiwaniem na przyjście Jezusa który nas kocha. Dlatego też Adwent jest nie tyle czasem pokuty, ile raczej czasem pobożnego i radosnego oczekiwania.
W okresie Adwentu w naszym kościele będą odprawianie Msze św. Roratnie we wtorki i czwartki o godz. 18.00. W soboty o godz. 08.00. Roraty są taką samą Mszą św. jak i inne a jedynie formularz Mszy św. jest o Matce Bożej, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego. Na Msze św. Roratnie o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy dzieci, a szczególnie te które w maju przystąpią po raz pierwszy do spowiedzi i komunii św. Zapraszamy by dzieci przychodziły z lampionami. Na koniec Adwentu zostaną wybrane najpiękniejsze lampiony a dzieci otrzymają upominki.
Już od pierwszej Niedzieli Adwentu są pobłogosławione opłatki i wystawione do zabrania do swoich domów. Opłatek jest symbolem dobra i miłości, wspólnoty Kościoła, Parafii, Domowego Kościoła. Na znak tej wspólnoty, ciągle budowanej i przeżywanej, dzielimy się opłatkiem w Wigilie Bożego Narodzenia w swoich Rodzinach.
Wieniec adwentowy – jakie jest jego znaczenie?
Wieniec, który jest przejawem ludowej domowej pobożności. Wykonany z gałązek iglastych z czterema świecami, które zapala się kolejno w każdą niedzielę. Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa. Wiąże się to ze słowami Chrystusa, który określał siebie mianem „światłości świata”.
Pierwsza świeca – symbol przebaczenia przez Boga nieposłuszeństwa Adama i Ewy wobec Niego.
Druga świeca – symbol wiary patriarchów Narodu Izraelskiego jako wdzięczność za dar Ziemi Obiecanej.
Trzecia świeca – symbol radości króla Dawida, który celebruje przymierze z Bogiem.
Czwarta świeca – symbol nauczania proroków, głoszących przyjście Mesjasza.