Najmłodsi w życiu naszej parafii

Pierwsza Komunia święta

Uroczystość katolicka, w której podczas Mszy św. dzieci po raz pierwszy przyjmują Eucharystię, czyli zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą prawdziwe Ciało i Krew Chrystusa pod postacią chleba i wina. Do pierwszej komunii świętej Kościół dopuszcza wiernych, którzy znają podstawowe prawdy wiary i rozumieją dokonującą się we Mszy świętej przemianę chleba w Ciało i wina w Krew Jezusa. Pierwsza Komunia święta jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących i ich rodzin, lecz również dla całej wspólnoty parafialnej.
W Polsce wiek przyjęcia pierwszej komunii świętej jest obecnie ustalony na trzecią klasę szkoły podstawowej. Istnieje także możliwość dopuszczenia do komunii św. dzieci młodszych. Św. Jan Paweł II pochwalał ten zwyczaj. Dzieci do tego dnia przygotowują się cały rok. Przed I Komunią świętą wymagana jest zawsze spowiedź dziecka.

W Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Męczenników Polskich w Przysieku, pierwsza Komunia święta dzieci odbędzie się w następujących terminach: A.D. 2019 – 18 maja; 2020 –  16 maja i 23 maja; 2021 – 15 maja. Porządek jest stały: poniedziałki, wtorki i środy (godz. 18.30) dokonują się próby liturgiczne przed uroczystością; w czwartki jest pierwsza spowiedź (godz. 16.00); w soboty Msza św. o godz. 11.00.

Zarówno w roku 2018 jak i w następnych latach, Rodzice we własnym zakresie szyją szatki dla swoich dzieci, przekazują medaliki podczas samej uroczystości, stroją kościół. Natomiast różańce i książeczki kupujemy wspólnie, propozycję od firm które oferują takie produkty, ks. proboszcz przedstawi w najbliższym czasie Rodzicom do akceptacji. Dzieci pierwszokomunijne już uczestniczą w spotkaniach różańcowych, będą miały okazję uczestniczyć w Roratach, które w naszym kościele będą się odbywać w poniedziałki, środy i piątki o godz. 18.00. Inne propozycje będą uzgadniane z Rodzicami, Katechetkami i Nauczycielami.

Nabożeństwo Różańcowe

W naszym kościele został ogłoszony konkurs na zrobiony przez dzieci różaniec. Wybór najpiękniejszych różańców nastąpił na zakończenie nabożeństwa różańcowego 30 października 2019 roku. Różańce które dzieci wykonały przekroczyły wyobrażenia dorosłych. Różańce były wykonane ze śrubek, orzechów, palonej gliny, morskich muszelek, jarzębiny, z dzikiej roży, głogu, kasztanów, żołędzi, pestek dyni, z papieru, cukierków, koralików…. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością, ich różańce były przepiękne i wyjątkowe.

Wiele różańców było wykonanych w kolorach misyjnych z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Co symbolizują kolory na różańcu misyjnym? Kolor zielony służy do modlitwy za Afrykę – nawiązuje do zieleni afrykańskich lasów. Kolor czerwony służy do modlitwy za Amerykę – podkreśla kolor skóry Indian. Kolor biały służy do modlitwy za Europę i za Ojca Świętego – oznacza kolor skóry Europejczyków. Kolor niebieski służy do modlitwy za Oceanię – symbolizuje wody Oceanu Spokojnego. Kolor żółty służy do modlitwy za Azję – przypomina ludy Azji.

Wszystkie dzieci które wykonały różańce otrzymały drobne upominki. Bardzo dziękujemy Rodzicom którzy pomogli swoim dzieciom zrealizować ich pomysły i wykonać, w wielu przypadkach, rzemieślniczą robotę.