Pierwsza Komunia święta

Uroczystość katolicka, w której podczas Mszy św. dzieci po raz pierwszy przyjmują Eucharystię, czyli zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą prawdziwe Ciało i Krew Chrystusa pod postacią chleba i wina. Do pierwszej komunii świętej Kościół dopuszcza wiernych, którzy znają podstawowe prawdy wiary i rozumieją dokonującą się we Mszy świętej przemianę chleba w Ciało i wina w Krew Jezusa. Pierwsza Komunia święta jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących i ich rodzin, lecz również dla całej wspólnoty parafialnej.
W Polsce wiek przyjęcia pierwszej komunii świętej jest obecnie ustalony na trzecią klasę szkoły podstawowej. Istnieje także możliwość dopuszczenia do komunii św. dzieci młodszych. Św. Jan Paweł II pochwalał ten zwyczaj. Dzieci do tego dnia przygotowują się cały rok. Przed I Komunią świętą wymagana jest zawsze spowiedź dziecka.

Jako przygotowanie do przyjęcia pierwszej Komunii świętej Dzieci mają obowiązek uczestniczyć w nabożeństwach różańcowych w październiku, uczestniczyć w Roratach, które w naszym kościele odbywają się w poniedziałki, środy i piątki o godz. 18.00. W Wielkim Poście Dzieci mają obowiązek uczestniczyć w nabożeństwie drogi krzyżowej w piątki o godz. 16.30. Inne
propozycje będą uzgadniane z Rodzicami i Katechetami.

W Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Męczenników Polskich w Przysieku, pierwsza Komunia święta dzieci odbędzie się w następujących terminach:
ROK 2020 –  19 września i 26 września;
ROK 2021 – 15 maja.
ROK 2022 – 14 maja

Porządek jest stały: poniedziałki, wtorki i środy (godz. 18.30) dokonują się próby liturgiczne przed uroczystością; w czwartki jest pierwsza spowiedź (godz. 16.00); w soboty Msza św. o godz. 11.00.

Dzieci otrzymują od Parafii książeczkę i różaniec jako pamiątkę pierwszej Komunii świętej. Rodzice we własnym zakresie szyją szatki dla swoich dzieci, przekazują medaliki podczas samej uroczystości, stroją kościół oraz mogą jeszcze przekazać swoim dzieciom inne pamiątki.